DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

nejkrásnější pohled ne svět je ze hřbetu koně

zajímavosti

 

Víte že..?

Kůň nemá žlučník,

_________________________

- Kůň nemá klíční kosti, jeho trup je zavěšen na předních končetinách jen pomocí svalů a šlach

_________________________

- Kůň nemůže zvracet, tvar žaludku a jícnu mu to neumožňuje.

A s tím souvisí i další zvláštnost a to je to, že hříbata pojídají koblížky:) www.koniny.ic.cz

Protože kůň má ve slepém střevě různé kvasinky, prvoky, měňavky a jiné prvoky, takzvanou mikrofloru, a ta vlastně narušuje rostlinné buňky a kůň může z trávy a sena využít živiny a tím, jak se tam ta mikroflora stále množí a roste, tak kůň tráví i ji. ( kůň příjímá potravu z které naroste a žije mikroflora a tu mikrofloru pak stráví kůň :) To tak mají všichni býložravci ( krávy a ovce mají k tomu bachor ) bez mikroflory, nebo když se naruší život mikroflory, kůň může uhynout. K narušení může dojít antibiotiky, stresem, unavou, nemocí… Krávy a ovce předají mikrofloru mláďatům olizováním, protože tím, že vrací z bachoru potravu do huby a  jak přežvykují, tak mají mikroflory plnou hubu, ale koňovi nic ze žaludku zpět nemůže a proto jediný způsob, jak hříbata mohou mikrofloru získat, je pojídáním koblížků :)

_________________________

- Koně mají v těle vlastně zabudovaná vnitřní kamínka :) Při kvasných procesech v tlustém střevě vzniká jako vedlejší produkt teplo. Je známo, že koně se v zimě mají „zahřívat senem“.

Pokud bude mít kůň v zimě neustále k dispozici seno, bude docházet po celý den k jeho intenzivnímu zpracovávání v tlustém střevě, bude se tvořit hodně tepla a to koně zahřeje. Z tohoto hlediska by se  neměly koním podávat pro zahřátí horké nápoje nebo krmení, protože to může způsobit vážné zdravotní žaludeční a střevní problémy _________________________

- Proč kůň frká?  Proč a jak kůň frká je popsané v každé knize o koních. Ale je ještě jedna teorie, která říká, že mimo to kůň frkáním vlastně vidí… koně mají tak dobrý sluch, že dokáží rozeznat i rozdíly v odraženém zvuku a tak si udělat „zvukový obraz“ . Tím jak frká, tak se to frkání odráží od překážek a kůň si podle toho dokáže udělat představu a v mozku si složí obraz toho, co je před ním. Frkáním vlastně „ oskenuje „ člověka, druhého koně, krajinu...  Usuzuje se, že kůň dokáže takto frkáním „vidět“ i pod vodu a odhadnout hloubku a tvar dna. Dokáže i odhadnout co je za křovím a v lese vidí/slyší:o)) stromy. 

_________________________

- Kůň přijímané krmivo velmi důkladně rozmělňuje. Na jedno sousto vykoná kůň 30 – 60 žvýkacích pohybů trvajících 25 - 50 vteřin. Počet žvýkacích pohybů je určován chutí zvířete a složením přijímaného krmiva. Např.1 kg ovsa kůň zpracuje v průměru za 10 – 20 minut, 1 kg sena za půl až tři čtvrtě hodiny. Při celodenní pastvě vykoná kůň přibližně 60 tisíc žvýkacích pohybů.

_________________________

Následující dvě zajímavosti nám poslal Zdeněk Ryška

- Proč má kůň dlouhou hlavu? Aby měl oči dostatečně vysoko při pasení a viděl tak nad vrcholky trav případné nebezpečí.

_________________________

- Proč má kůň tak velkou mezeru mezi zuby? Protože když má při pasení skloněnou hlavu, tak aby mu tráva nevypadávala z huby, tak má vcucnuté tváře do té mezery a tím uzavřenou hubu. Stoličkami může žvýkat a nic mu nevypadne a současně může řezáky ukusovat novou trávu.

koňské nej...nej...rekordy


Nejmenší kůň : klisna Julio Falabella - měřila pouze 38 cm a vážila 11,9 kg

Největší kůň : valach Sampson (*1946) hůlková kohoutková výška 2,19 cm, později byl přejmenován na Mamuta

Nejstarší kůň : "Old Billy" (1760-1822) uhynul, když mu bylo 62 let

Nejdražší kůň : hřebec Shareef Dancer, jako tříletý byl prodán za 40 mil. dolarů - tj cca. Kolem 1 000 000 000,- Kč - jedné miliardy korun

Nejtěžší kůň : brabantský hřebec Brooklyn Supreme (1928-1948) vážil 1451 kg a obvod hrudi měl 259 cm

Nejmenší plemeno : falabella -miniaturní kůň, vyšlechtěn v Argentině, kohoutková výška nesmí přesáhnout 76 cm

Rekord v tahu : peršeronský kůň - utáhne až 1550 kg

Nejstarší plemeno : arabský kůň - je zároveň i nejčistčím koňským plemenem - počátek chovu koní v Arábii se datuje do 18 stol. př. n. l.

Nejvytrvalejší plemeno : achaltekinský kůň - r.1935 se uskutečnila dálková jízda z Ašchabádu do Moskvy - 4152 km za 84 dní; trať vedla 966 km pouští prakticky bez vody

 

Nejvyšší skok : kůň Huasó - 5.února 1949 překonal se svým jezdcem kapitánem Albero Saraguibel Moralesem skok o výšce 247 cm

nejvyšší skok koně

Nejdelší skok : kůň Something předvedl 25.4.1975 v Johanesburgu skok přes vodu dlouhý 8,4 m, vedl ho André Ferreira

nejdelší skok koně, rekordní skok

Rychlostní rekordy : nejvyšší rychlost v závodě je 69,62 km/h, tj. 400 m za 20,8 s. Dosáhli jí Big Racket v Mexiko City 5.února 1945 a Onion Roll v Thistledownu - Ohio 27.září 1993.

Nejstarší vítězové : - rovinný závod - 18 letý Revenge 23.9.1790 v Shewsbury(VB), Marksman v Ashfordu (VB) 4.9.1826 a Jorrocks v Bathurstu (Austrálie) 28.2.1851.

Nejvíce koní v dostihu : - ve Velké národní v Aintree (VB) startovalo 22.3.1929 66 koní

Nejdelší rovinný závod  : dostih The Queen Alexandra Stakes, který se jezdí každý rok v červnu v Ascotu (VB) má trať dlouhou 4,425 km

 Nejstarší závod koní : závod Palio v Sieně (Itálie) vznikl ve 13.století a od roku 1701 se pořádá pravidelně 2x ročně. Jedná se o klání místních farností a závod se odehrává ve spleti městských uliček a je velmi nebezpečný.

Směs koňských zajímavostí

 

Eadweard Muybridge (1830 - 1904) byl britský fotograf. Vytvořil sérii fotografií pohybu zvířete. Do té doby nikdo skutečně neznal posloupnost dopadu koňských kopyt na zem při pohybu.Muybridge (mjújbridž) rozložil fotograficky běh koně na jeho pohybové fáze. Užíval při tom 24 fotograf. přístrojů, rozestavených v pravidel.vzdálenostech podél dráhy, po které kůň běžel. Mechanismus jejich uzávěrek byl spojen s tenkými provázky, napjatými asi 10 centimetrů nad zemí. Běžící kůň je kopyty přetrhával a uváděl tak uzávěrky do činnosti.

eadweard muybridge

Později [Muybridge Eadward] své uspořádání zdokonalil tím, že uzávěrky byly řízeny z jediného místa elektromagneticky hodinovým strojem, v regulovatelných časových intervalech. Zachytil tak tisíce fotografií, rozkládajících různé pohyby zvířat i lidí. [Muybridge Eadward] konstruoval také promítací přístroj nazvaný zoopraxiskop, kterým bylo možné zachycený pohyb projekcí - promítáním předvést. Touto svou činností se zařadil mezi předchůdce vynálezu kinematografu. Více zde: Chody koně

Popis koně

image

image

image

image